QueenEsküvő

Hagyományos, szokásokat követő esküvőt tervezel?

Hagyományos, szokásokat követő esküvőt tervezel?

2020-05-05 12:00     Szerző: Bojtos Katalin

Összegyűjtöttük Neked hogyan is valósíthatsz meg egy autentikus magyar esküvőt.

Az esküvő reggelén a két násznép a menyasszony, illetve a vőlegény házánál gyülekezik. A vőlegény felveszi azt a jegyinget, amit a menyasszonytól kapott, majd a nagyvőfély elbúcsúztatja legénypajtásaitól, és elindulnak a menyasszony házához. Ide azonban először nem tudnak bejutni, mert eltorlaszolják a kaput, és csak a kikérő és kiadó násznagy hosszas alkudozása után nyílik az meg előttük. Közben a menyasszonyt a nyoszolyólányok öltöztetik.

A kikérő násznagy egyre jobban sürgeti a menyasszonyt, hogy útnak indulhassanak a templomba. Először egy öreg púpos asszonyt mutatnak a vőlegénynek, másodszor lánynak öltözött fiút vagy az egyik nyoszolyólányt vezetik oda, csak mikor egyiket sem fogadja el, akkor mutatják meg az igazi menyasszonyt, és a nagyvőfély megkezdi a búcsúztatást egy szép búcsúztató verssel.

A búcsúztató után elindul a násznép a templom felé, nem keverednek, külön a menyasszony és külön a vőlegény vendégei. Menet közben énekelgetnek, boros kulacs jár kézről kézre és iszogatnak. A templomhoz megérkezve még táncolnak egyet.

A templomi szertartás következik. Itt a menyasszonynak igyekezni kell a vőlegény lábára lépni, hupsz véletlen volt:))), ezzel biztosítja ugyanis a házasságban a vezető szerepét.

Régebben a templomi esküvő után mindkét násznép „haza” ment a vőlegény násznépe a vőlegény házához, a menyasszony násznépe a menyasszony házához. Itt kaptak egy ebédet. Időről időre a vőlegény vendégei közül valaki elment kikérni a menyasszonyt, természetesen nem adták. Este a menyasszony és a vőlegény násznépe összefogva próbálja kikérni a menyasszonyt. Persze nem adják. Itt még sok vicces mondóka, játék lezajlik. A mai esküvőkben ez a rész már nem szerepel. A templomi szertartás után már egyből a lakodalomhoz megy a násznép!

A lakodalmon az ifjú pár egy tányérból eszik és iszik ezzel is jelképezve az összetartozásukat. Nyílván ezt ma már nem tesszük meg, de ha ragaszkodtok a hagyományokhoz egy kanál leves erejéig és egy korty pezsgő erejéig ezt szimbolikusan megtehetitek.

Ezután sorban következnek az ételek: paprikás hús, töltött káposzta, sült hús és mindegyikhez megfelelő versezet, éppen úgy, mint a bort is rigmussal kínálják.

Utolsó ételként a hagyományos kását szolgálják fel, amit ma az esküvői torta vált fel.

A szakácsné a vacsora végén megjelenik, és a nagyvőfély így jelenti be az őt ért súlyos szerencsétlenséget:

Vidámságunk búsítja egy szomorú eset,

A sürgés-forgásban egy kis baj esett:

Ahogy a szakácsné a kását kimérte,

Ráfröccsent belőle a keze fejére.

Le vagyon forrázva a szakácsné karja,

Nagy égett sebeit kendővel takarja.

Sírdogál szegényke, szánat nézni rája,

Jó lenne elmenni írért patikába.

De gyógyszervevésre, bizony urak, pénz kell,

Azért ezt a kérést közlöm kelmetekkel:

Adjon hát mindenki, amennyit bír zsebe,

Hadd gyógyuljon meg a szakácsnénak keze!

 

Adakozik is mindenki az edénybe:), de közben emelgetik a szakácsné kezén a ruhát, meg néha a szoknyáját is, ő pedig a másik kezében tartott fakanállal nagyokat húz az okvetetlenkedőkreJ

A vacsora alatt a cigányok állandóan játszanak: a férfiak pénzért, a nők ingyen rendelhetnek egy-egy nótát. Ezt a részt ma már kiváltja a zenekar vagy dj, de számokat rendelni jelképes összegért így is lehet.

A vacsora után 3 mozzanat valósult, meg amiből kettőt ma már nem igazán használunk. Azért leírom nektek, hátha valaki fantáziát lát benne és szeretné megcsinálni, természetesen a mai körülményekhez igazítva.

Az első a fektetés:

A vőfély az új asszonyt elbúcsúztatja családjától, majd kivezeti a házból. Itt a nyoszolyóasszonyok veszik át, és a fiatal férjjel együtt a padlásra, a kamrába vezetik, ahol megvetették számukra a nászágyat. A fiatalasszony most már leveszi a koszorúját, amit a vőfély botjára tűz, és úgy visz vissza a táncolók, a mulatozók közé.

A második a felkontyolás:

Ez az elismerése annak, hogy a leányból asszony lett. A kontyolást többnyire a fiatalok hálóhelyén végzik el, és a férjen kívül csak asszonyok és lányok lehetnek jelen. Miközben a menyecske haját kontyba rakják, állandóan sír, mert az illem így kívánja meg. Ha már elkészültek a kontyolással, valami váltságdíjért az új asszonyt újra átadják a vőfélynek.

A harmadik a menyasszony vagy menyecsketánc

Kitettek egy edényt az asztalra mellé egy üveg bort és poharat állítottak és elkezdődött a tánc a vőféllyel. Mikor a nagyvőfély befejezte, elkiáltja magát: Eladó a menyasszony! – és ekkor a násznagyok, majd a rokonok sorban pénzt dobálnak az edénybe, és néhányat fordulnak a menyecskével, s miután a következőnek adják át, egészségére isznak egy pohárral. Mikor már mindenki – még a nagyobbacska gyerekek is – táncolt a menyasszonnyal, akkor az új férj egy nagyobb összeget dob a tányérba, és együtt fejezik be a táncot. Közben a nagyvőfély összeszámolja a többnyire jelentős mennyiségű pénzt, mely az új pár életkezdését könnyíti meg. 

A lakodalom vége felé, akik sehogy sem akarnak távozni, azoknak „kitoló kását” szolgáltak fel, és a násznagy, nagyvőfély is értésükre adta, hogy véget ért a lakodalom.

Ezután már csak azok jönnek össze, akik a lakodalom lebonyolításában segítettek, az újasszony főztjét eszik és dicsérik, és jó kívánságaikat fejezik ki.

Ilyen lehetett egy régi hagyományos esküvő, rengeteg vicces játékkal, verssel.

Összesen 9 db kép

Hagyományos szokásokat követő esküvőt tervezel? 1.
Hagyományos szokásokat követő esküvőt tervezel? 2.
Hagyományos szokásokat követő esküvőt tervezel? 3.
Hagyományos szokásokat követő esküvőt tervezel? 4.
Hagyományos szokásokat követő esküvőt tervezel? 5.
Hagyományos szokásokat követő esküvőt tervezel? 6.
Hagyományos szokásokat követő esküvőt tervezel? 7.
Hagyományos szokásokat követő esküvőt tervezel? 8.
Hagyományos szokásokat követő esküvőt tervezel? 9.